Tematem dzisiejszego dnia jest pokrzywa. Wybrałam się dziś na pokrzywobranie  Znam miejsce, w którym ona rośnie – daleko od drogi czyste, niczym nieskażone.

Narwałam dużo, a teraz suszę. Jednak najlepsza jest surowa. Nadaje się nie tylko na herbatkę, ale też do różnego rodzaju sałatek. Przepis podam później, a teraz przejdźmy do meritum. Samo słowo nie kojarzy się nam zbyt pozytywnie, bo pierwsze co przychodzi nam do głowy, to uczucie nieprzyjemnego pieczenia skóry, które pozostaje po kontakcie z pokrzywą. Chyba każdy w dzieciństwie wpadł w pokrzywy i dobrze to pamięta.   Mam wrażenie, że pokrzywa jest nieco zapomnianą rośliną. A szkoda, gdyż jej zastosowanie jest bardzo szerokie. A regularne spożywanie pokrzywy lub picie naparów przynosi duże korzyści. Jest bogatym źródłem kwasów organicznych, witamin (C,K, B2, kwasu pantotenowego), flawonoidów, garbników, karotenoidów, chlorofilu A i B, fitosteroli oraz soli mineralnych głównie wapnia, fosforu i żelaza.

Przede wszystkim, świetnie oczyszcza organizm z toksyn; działa też przeciwzapalnie (stany zapalne żołądka, dróg moczowych, reumatoidalne zapalenie stawów), przeciwbólowo, przeciwłojotokowo (wzmacnia włosy, pobudza ich wzrost i zapobiega siwieniu i wypadaniu). Ma również działanie przeciwalergiczne i pomaga zwalczyć różne stany chorobowe skóry. Większa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek, dlatego wskazana jest u osób, które mają anemię. Pobudza wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych oraz uzupełnia braki witamin i składników mineralnych, a  tym samym wzmacnia odporność organizmu. Dzięki obecności w niej witaminy C, poprawia stan naczyń krwionośnych. Sprawia, że nie są kruche i łatwo nie pękają. Ponadto wskazana jest dla osób cierpiących na kamicę moczową , skazę moczanową i przerost gruczołu prostaty. Polecana jest dla osób z depresją i stanami lękowymi, ponieważ rozluźnia i mobilizuje do działania. A także cukrzykom, gdyż obniża poziom cukru we krwi. I – co ważne – ma działanie antyrakowe, gdyż jej silne właściwości wynikające z zawartości składników, zwalczają czynniki powodujące wystąpienie raka i nowotworów (powinna być spożywana przez osoby z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory oraz już chorujące).

Serdecznie zachęcam do picia naparów z pokrzywy lub – co lepsze – spożywania jej jako dodatek do obiadu w postaci sałatki. Najważniejsze jest, by spożywać ją regularnie, bo wówczas przynosi to największe efekty. Jest na prawdę smaczna i nie ma się czego bać. Mamy ją w zasięgu ręki! Po co nam tradycyjna herbata, którą uporczywie pijemy do każdego posiłku? Z pewnością nie jest tak zdrowa jak pokrzywa.

Przepis na sałatkę: garść liści pokrzywy, garść liści rukoli, garść liści sałaty, garść liści szpinaku. Oczyścić, umyć. Pokrzywę na kilka sekund zalać wrzątkiem, dzięki temu jej parzydełka przestają działać i nie poparzymy sobie jamy ustnej. Wszystko pokroić, doprawić solą i ulubionymi ziołami, polać jogurtem naturalnym, wymieszać i … SMACZNEGO !

Pisząc ten post popijałam smaczną i zdrową herbatkę zaparzoną z jej liści