Analiza składu ciała

Jak przebiega badanie analizy składu ciała?
Analiza składu ciała (BIA) to podstawowe badanie pozwalające szybko i dokładnie określić istotne parametry, dzięki którym można kontrolować zmiany, jakie zachodzą w trakcie procesu odchudzania. Pomiar jest przeprowadzony przy użyciu wysokiej klasy profesjonalnego sprzętu medycznego, jakim jest nowoczesny analizator składu ciała firmy Jawon Medical. Działa on w oparciu o bezpieczną, nieinwazyjną metodę bioelektrycznej impedancji (BIA) polegającą na przepuszczeniu przez ciało prądu o niskim natężeniu. Pacjent staje na boso na podstawie analizatora, na której umieszczone są elektrody. Dłońmi chwyta górne elektrody. Prąd bez przeszkód przechodzi przez tkanki o wysokiej zawartości wody takie jak: mięśnie czy narządy wewnętrzne. W przypadku, kiedy dociera do tkanki tłuszczowej, napotyka opór, który jest mierzony przez urządzenie i wyświetlany w postaci wyników na wyświetlaczu. Pomiar trwa 30 sekund.

Jakie parametry uzyskasz?
Analiza składu ciała wykonana za pomocą analizatora Jawon Medical pozwala na określenie ilości tkanki tłuszczowej i tkanek miękkich w różnych partiach ciała. Dzięki temu możliwe jest zlokalizowanie odkładanego tłuszczu z dużą dokładnością. Wykonanie analizy BIA zachodzi w kilku etapach.


1. Ogólna analiza składu ciała z odniesieniem do norm.
Uzyskane parametry: rzeczywista masa ciała, prawidłowa masa ciała, wskaźnik BMI, ilość tkanki tłuszczowej, ilość tkanek miękkich, ilość wody całkowitej, zawartość protein i minerałów.

2. Segmentowa analiza składu ciała:noga, ręka, tułów.
Uzyskane parametry w postaci schematu obrazują ilość tkanki tłuszczowej oraz tkanek miękkich w ww. partiach ciała. Pomaga to dokładnie określić lokalizację zbędnego tłuszczu.

3. Analiza okolicy brzucha.
Pozwala na określenie ilości tłuszczu trzewnego i jego powierzchni, który okala nasze narządy wewnętrzne. Jego zbyt duża ilość podwyższa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. 

4. Przewodnik kontroli.
W tej części badania dowiesz się jaka jest Twoja podstawowa i całkowita przemiana materii, jaki masz rodzaj budowy ciała, jaka powinna być kaloryczność diety, jaki jest Twój wiek metaboliczny oraz ile kalorii należy spalać w trakcie ćwiczeń.

Jak przygotować się do analizy składu ciała?
By wyniki były miarodajne, najlepiej jest wykonywać badanie o tej samej porze.

Wskazane jest również, aby:
 na badanie przyjść na czczo (około 4-6h bez spożywania pokarmów);

 nie spożywać alkoholu i napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące) na 24h przed badaniem;
 unikać ciężkiego wysiłku fizycznego (trening, gimnastyka, ciężka praca) na 12h przed pomiarem;
 o ile to będzie możliwe, nie zażywać leków diuretycznych na kilka dni przed badaniem;
 oddać mocz 30 minut przed badaniem;
 nie smarować stóp kremem na 12h przed badaniem;
 do badania zdjąć biżuterię i inne metalowe ozdoby, które są w kontakcie z ciałem;

 

Pomiar może zostać zaburzony przez implanty znajdujące się w Twoim ciele.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest:
 rozrusznik serca;
 ciąża;
 epilepsja. 

Poniżej przedstawiamy przykładowe wydruki z analizy składu ciała.