Celiakia to, ostatnimi czasy, dość często pojawiająca się choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Zwana jest także chorobą trzewną. Charakteryzuje się trwałą nietolerancją glutenu. Gluten to białko zapasowe zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia. Gluten u osób chorych na celiakię prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W wyniku tego wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej.

 

Ludziom, którzy usłyszeli diagnozę: celiakia, świat wali się na głowę. Jak żyć z celiakią? co jeść? czy to jest możliwe? 

Obecnie sytuacja nie jest już tak dramatyczna. Powstaje co raz więcej sklepów i restauracji, w których znajdziemy żywność bezglutenową. Na przeciw potrzebom ludzi żyjących z celiakią wyszła sieć sklepów CARREFOUR, która w ramach rozpoczętej właśnie kampanii "Z miłości do zdrowia" rozszerzyła ofertę produktów nie tylko bezglutenowych. Znajdzie tam także żywność ekologiczną oraz dla diabetyków. 

Takie rozwiązanie jest pomocne dla osób chorych na celiakię. Żywność bezglutenowa staje się bardziej dostępna i tańsza od tej samej, którą znajdziemy w tradycyjnych sklepach ze zdrową żywnością.

Źródło:  http://www.celiakia.pl/carrefour-zwieksza-asortyment-bezglutenowy/