Czy zastanawialiście się nad tym, co oznaczają tajemnicze cyfry znajdujące się na naklejkach owoców i niekiedy warzyw bądź ich opakowaniach? Mało kiedy zwracamy na to uwagę, a okazuje się, że mogą powiedzieć nam wiele o produkcie.

Są to kody PLU (Price Look-Up) nadawane w celu łatwiejszej identyfikacji towaru. Szereg cyfr stanowi zaszyfrowaną informację dotyczącą rozmiarów produktu, jego pochodzenia, sposobu uprawy, pakowania czy też stosowania różnych środków chemicznych.  W obiegu są od 1990r. Kody mogą składać się z 4 lub 5 cyfr. Znając znaczenie każdej cyfr możemy szybko odróżnić, który produkt jest dobry dla nas. I tak:

4-cyfrowy kod oznacza żywność hodowaną metodami konwencjonalnymi, tradycyjnymi – czyli może tam znajdować się dużo “chemii” lub np. owoce mogą być uprawiane na nienaturalnym podłożu.

5-cyfrowy kod rozpoczynający się cyfrą 8 - oznacza żywność GMO – modyfikowaną genetycznie.

5-cyfrowy kod rozpoczynający się cyfrą 9 – oznacza żywność ekologiczną – czyli to, co powinniśmy wkładać do naszego koszyka.

Pod tym adresem można sprawdzić produkt: http://plucodes.com/search_wizard.aspx?s=1

A więc należy unikać produktów, których kod rozpoczyna się cyfrą 8 (GMO) oraz 4. Najlepiej jest kupować te z cyfrą 9. Dobrze, że już to wiemy, teraz nie damy się oszukać złudnym MEGA PROMOCJOM! :)